Skupinka nadšencov pod vedením Iniciatívy Za naše mesto sa rozhodla upravovať Žilinu netradičným spôsobom – organizáciou dobrovoľníckych aktivít na skrášľovanie a kultiváciu verejných priestranstiev. Posledne sa skupina zasadila o čiastočnú revitalizáciu podchodu na Železničnej stanici v Žiline, ktorý bol považovaný za hanbu mesta.

„Chodíme po meste a zisťujeme, že jeho čistota je veľkým problémom. Keď cudzinec príde do nášho mesta prvé, čo uvidí je tento železničný podchod, ktorý je v hroznom stave,“ povedal pre TV Raj občiansky aktivista Vlado Randa.

Skupina skrášľovala podchod v priebehu dvoch stretnutí v rozostupe dvoch týždňov. Za tento čas odstránili grafity, samolepky, namaľovali zábradlia a celkovo očistili podchod od neestetických kresieb a čmárancov.

„Nejde o tento podchod, chceme dosiahnuť, aby sa zmenil postoj ľudí k verejným priestorom. Často to vyzerá tak, akoby vôbec nikomu nepatrili. Či už patria železniciam, mestu alebo nám všetkým, my všetci by sme sa mali o ich stav zaujímať,“ zhrnul Randa.

Svoj nasledujúci spotfix plánuje iniciatíva zorganizovať na ZŠ Martinská, kde chcú dobrovoľníci zrealizovať krajší areál pre tamojších školákov.

„Myslíme si, že mládež je naša budúcnosť a preto by sa mal školský areál a športovisko viac udržiavať – budeme hlavne čistiť zarastený atletický ovál, graffity zo stien. Chceme zapojiť do akcie hlavne študentov zo ZŠ Martinská,“ píšu na svojej stránke dobrovoľníci.

Akcia sa skutoční v čase od 9:00 do 10:30 hod. v areáli ZŠ Martinská.

Udalosť môžete sledovať aj na Facebooku, rovnako aj ďalšie kroky iniciatívy.

Iniciatívu Za naše mesto založili aktivisti Vlado Randa, Dominik Hriník a Karol Haas. Viac o iniciatíve si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Zostaňte informovaní a sledujte naše správy aj na Facebooku.

Fotogaléria

Mohlo by vás zaujímať