Tim Kimmel sa rodinnému a vzťahovému poradenstvu venuje 35 rokov. S manželkou Darcy sú manželmi 45 rokov, spoločne vychovali štyri dnes už dospelé deti a tešia sa z ôsmich vnúčat. Práve vďaka bohatým životným skúsenostiam nie je rozprávanie T. Kimmela o výchove detí teoretizovaním, ale skôr praktickým návodom plným zmysluplných prirovnaní, odskúšaných rád aj zažitých situácií a príkladov, ako sa popasovať s konkrétnym problémom.

Foto: Richard Köhler
Predovšetkým: nepreháňať to!

Väčšina rodičov v Amerike to podľa T. Kimmela s rodičovstvom preháňa. „Vezmú si na mušku síce úplne legitímne veci, ale priradia im priveľkú prioritu. Samozrejme, vzdelanie je dôležité, ale niektorí rodičia tak extrémne zdôrazňujú význam vzdelania, že naložia na deti nenormálny stres. Veľmi preceňovaný je tiež vzhľad, krása a sebaprezentácia. Túto problematiku skomplikovali aj sociálne siete, ktoré umožnili to, že rodičia robia zo svojich detí hviezdy a celebrity. Ďalšia oblasť, ktorú ako rodičia v Amerike preháňame, je súťaživosť. Všetky tieto prvky sú súčasťou jedu – porovnávania sa. Takéto rodičovstvo postavené na výkone je jednou z dvoch oblastí, v ktorých súčasní rodičia zápasia.

Druhou oblasťou je rodičovstvo založené na strachu, v ktorom sa rodičia snažia vychovávať deti v bezpečnej bubline. Nemôžeme za deti riešiť ich problémy, ak chceme, aby z nich vyrástli silní ľudia. Musíme ich nechať riskovať a musíme ich nechať niesť zodpovednosť za vlastné činy,“ vysvetľuje T. Kimmel. T. Máhrik hovorí, že podobnosť so slovenskými rodičmi je zjavná: „Môžeme ešte aj niečo pridať. Mnohí rodičia u nás majú pocit, že ich jedinou úlohou je iba umožniť vlastným deťom ich rozvoj. Akoby mali strach vstúpiť do nejakej formácie dieťaťa, niečo mu prikázať, zakázať. Možno práve preto, že sme zažili totalitu a boli sme tlačení do toho, čo je správne a čo zlé, spadla naša generácia do opačného extrému. Nechceme nikde nikoho a do ničoho tlačiť – ani vlastné deti.“ To však podľa diskutujúcich nie je cesta. „Koľkí z vás učili svoje deti odvrávať, klamať, byť chamtivý? Učili ste deti mlátiť svojich súrodencov? Asi nikto, to sa naučia aj samy. Na druhej strane, koľkí ste učili svoje deti poďakovať, používať slovo „prosím“, povedať „prepáč“,“ rečnícky sa pýta T. Kimmel a dodal, že deti potrebujú výchovu a potrebujú milujúceho rodiča, ktorý ich dokáže nasmerovať.

Foto: Richard Köhler

Definovať lásku a stanoviť hranice

Tim Kimmel hovorí, že milujeme deti príliš na to, aby sme sa iba pozerali ako sa ničia, preto sa ich snažíme vychovávať. Rodičovstvo je pritom tvrdá práca a do výchovy a pestovania vzťahov jednoducho treba investovať. V tejto súvislosti ponúka definíciu lásky, ktorá toto úsilie vystihuje: „Láska je záväzok mojej vôle k tvojim potrebám a najlepším záujmom, bez ohľadu na to, čo to bude stáť mňa.“ „Myslím si, že úlohou rodiča je, prepojiť sa so srdcom svojho dieťaťa, byť plný milosti,“ dodáva. Milosť pritom podľa neho znamená umožniť dieťaťu aj slobodu vlastného rozvoja, aby sa naučilo niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a znášať následky svojich zlých rozhodnutí aj sprevádzať ho na tejto ceste. V dobrých vzťahoch medzi rodičom a dieťaťom chceme dať veľa slobody, ale v rámci nejakých hraníc, ktoré udržia deti v bezpečí a pomôžu im vyrásť do osobnosti. Hranice sú podľa T. Kimmela ako koľajnice. „Ukazujú vlaku smer do cieľa, do ktorého sa blíži. Vlak je na nich nesmierne rýchly, silný, dokáže ťahať aj veľmi ťažký náklad, ale ak sa ocitne mimo nich, vykoľajený nezmôže nič.“

Fotogaléria

Mohlo by vás zaujímať