Sandra Štasselová

Stojíme tu ako rodičia, my všetci chodievame na protesty, lebo nemáme inak ako vyjadriť hrôzu zo stavu nášho štátu. Stojíme tu hlavne preto, že sme rodičia a máme veľmi silnú motiváciu opäť apelovať na vládu, aby sa začala správať slušne.

Som 28-ročná matka, čakám svoje druhé dieťa a zatiaľ som veľa problémov so štátom nemala čas zažiť. Ešte som si nerobila rozbor vody z vodovodu, či tam nájdem zvyšky z Vrakúnskej toxickej skládky, nebývam vedľa národného parku, na ktorého holoruboch by sa podieľali štátne inštitúcie. V nemocnici som zažila zatiaľ len bezproblémový pôrod, nikdy som nepotrebovala súdy, policajti ma ešte nenaháňali po diaľnici a nestrieľali po našom aute. A ani reštituovať, niekedy chvalabohu, niekedy žiaľbohu, nemám čo. Som žena, ktorá mala šťastie. Narodila som sa do blahobytu, našla si dobrého muža a porodila zdravé dieťa. Som ale tiež občianka, ktorá si nemôže zakrývať oči pred nespravodlivosťou, ktorá sa v tejto krajine deje.

Radana Hvorecká

Som mama a som zdesená, keď vidím žalostné podmienky rodičov so zdravotným a sociálnym znevýhodnením. Stav krajiny vidno aj podľa toho, ako sa správa k najzraniteľnejším občanom.

V štúdiu a v práci som sa venovala ľuďom s Downovým syndrómom, autizmom, svalovou dystrofiou, či schizofréniou. Pričasto som sa stretávala so smutnými príbehmi otcov a matiek, ktorí sa vzdali zamestnania, aby deťom poskytli starostlivosť, ktorú nevedel zabezpečiť štát.

Chránených zostáva žalostne málo. Štát im nevie vytvoriť adekvátne podmienky. Prečo nie sú mnohé dôležité štátne úrady do dnes bezbariérové a dostupné pre všetkých? Na Slovensku sa tisíce detí rodia do zimy, hladu a extrémnej chudoby. Desiatky sú zneužívané a týrané v štátnych zariadeniach, prosím a vyzývam nás všetkých, zaujímajme sa o tieto témy, aby nebolo neskoro.

Veronika Michalová

Som mama, pri pôrode som zažila skostnatenosť a dehumanizáciu slovenského zdravotníctva. Denne som konfrontovaná so štátnou škôlkou zviazanou so zbytočnými pravidlami. Zažila som, žiaľ, už aj demotivované učiteľky, ktoré rátajú minúty, kým budú môcť konečne ísť domov a tiež obrovskú priepasť medzi súkromným, a štátnym školstvom. Občas mám pocit, že školy deti nevychovávajú k tvorivosti a kritickému mysleniu, ale sú prvým krokom ku konformite.

Týchto posledných sedem týždňov bolo aj pre nás rodičov, veľmi ťažkých. Mnohí sme deťom museli prvýkrát vysvetliť slovo vražda, a potom aj základy parlamentnej demokracie. Chodili sme s nimi na námestia, aby aj v dospelosti chápali, že sa treba ozvať, keď sa deje neprávosť a šíri sa zlo.

Anna Kratochvílová

Som mama, ktorá miluje svoje dieťa rovnako, ako milovali svoje deti rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Smer a ani súčasná vláda, nemôžu byť dôležitejší ako láska k našim deťom. Práve kvôli tejto láske, by nám rodičom málo záležať na politike. Politika ovplyvňuje životy našich detí, má vplyv na kvalitu nemocníc, v ktorých sa naše deti rodia, kvalitu škôl, do ktorých chodia, a teraz už aj na bezpečnosť v krajine, v ktorej naše deti žijú. Ak nám záleží na našich deťoch, musí nám záležať na tom, akí ľudia riadia našu krajinu. Musia to byť ľudia, ktorí si ctia pravdu a spravodlivosť. Musia to byť ľudia, ktorým záleží na dobrom živote našich detí.

Sandra Štasselová

Preto žiadame nového premiéra a vládu Slovenskej republiky, aby urobili to, čo učíme naše deti – správali sa slušne. Ak neviete ako, tak odíďte. To, že vyhráte voľby, ani zďaleka neznamená, že môžete všetko. Tento protest je aj protestom matiek, otcov, rodín a ich detí. Ďakujeme, že sme v tom spolu, páni Pellegrini, Drucker, Fico, Gašpar, Kováčik, ale aj pán Richter, pani Tomanová a Lubyová, nebojte sa, my nikam neodchádzame.

Zostaňte informovaní a sledujte naše správy aj na Facebooku.