Ako vznikla myšlienka spraviť akciu, akou je Žilinské blatíčko?

Mali sme snahu priniesť do Žiliny zaujímavú športovú disciplínu, ktorá bude moderná a prispôsobiť ju našim podmienkam. My ako občianske združenie Preles sa už niekoľko rokov venujeme Lesoparku Chrasť, pričom sú medzi nami bežci, ktorí radi behávajú prekážkovú trať. Záujem o lesopark a šport sa tým prepojil. Vymysleli sme koncept behu, ktorý je určený pre širokú verejnosť aj vďaka tomu, že je cenovo dostupný a náročnosť je primeraná.

Napriek tomu to však nie je úplne jednoduché. Trať je dlhá osem kilometrov, vedie po celom lesoparku, po susedných poliach a obsahuje tridsať až štyridsať prekážok. Ľudia si ale môžu počas behu pomáhať. Ak človek zhodnotí, že nemá šancu vyliezť stenu, ako napríklad v tejto jame, tak mu ostatní pomôžu. V tom spočíva čaro našich pretekov. Spájajú športový výkon, pocit spolupatričnosti a zábavu.

Foto: editor

Ako dlho sa venujete takýmto aktivitám?

Žilinské blatíčko organizujeme tretí rok, v lesoparku pracujeme od roku 2009. Vždy som chcel robiť outdoorové preteky, nevedel som nájsť vhodný koncept, myslel som si, že to môže byť niečo s lezením v lanovom parku, skalami. Potom sa objavila možnosť robiť beh s prekážkami. Okrem toho sa starám o lanový park, pre združenie Preles. Ten je jedným zo zdrojov financovania aktivít, ktoré sú nie veľmi ziskové, ale pre nás dôležité, ako napríklad chov mestských včiel.

Prezraďte, aké prekážky ste pripravili pre tento ročník?

Páči sa nám, keď má každá prekážka svoje meno. Minulý rok sme nemali jamu smrti, ľudia si ju pýtali, tak ju tento rok opäť zaradíme. No netreba sa báť, že by tu mohlo dôjsť k stratám. Človek sa dostane do jamy a z nej musí vyjsť po lane. Keď je jama zablatená a plná vody, je to extrémne náročné, ale od toho sú ďalší pretekári, treba využiť vzájomnú pomoc.

Úplnou novinkou je čierna diera. Neboli sme si istí, či ju máme zaradiť. Našli sme dvoch dobrovoľníkov, ktorí prekážku otestovali a tí povedali, že ju určite zaradiť treba.

Minulý rok bolo mokro, ľudia boli vyzimení, preto sme tento rok posunuli preteky na skorší termín. No môžem sľúbiť, že bežci budú určite opäť po krk v blate.

Foto: editor

Asi sa však nemôže prihlásiť človek, bez akejkoľvek kondičky. Alebo stačí nadšenie a odhodlanie?

Trúfam si povedať, že môžu prísť ľudia s akoukoľvek kondičkou. Mali sme bežcov nad šesťdesiat rokov aj ľudí rôznych telesných proporcií. Niekomu beh trvá 45 minút, inému dve hodiny. Keď však nejdete za výkonom, je vám jedno ako dlho to trvá.

Aby ľudia neboli tlačení výkonom, vytvorili sme aj kategóriu výzva dvojíc. Tam pobežia dvojice, ktoré si vzájomne pomáhajú. Nemeria sa im čas, spolu prekonávajú prekážky a spolu sa ťahajú vpred.

Inšpirovali ste sa podobnými pretekmi?

Základ disciplíny prekážkového behu prišiel z pretekov Spartan race. Sú to kvalitné preteky, hoci trošku inak cielené. Zadefinovali vlastne celú disciplínu prekážkového behu.  Ten je tak populárny, že každý víkend sú niekde na Slovensku preteky. Niekedy niekto povie, že sa snažíme kopírovať nejaký známejší formát. Ja tvrdím, že keď táto disciplína vznikla, tak už to nie je o kopírovaní. Ani pri maratóne nehovoríme, kto koho kopíruje. Jednoducho, každý sa to snaží robiť čo najlepšie v daných podmienkach.Nám ide o to, aby sme preteky prispôsobili lokálne. Toho sa držíme. Práve teraz stojíme v bývalej protitankovej jame, akých je v žilinskom lesoparku veľa. Verejnosť väčšinou o nich nevie, sú poschovávané v lese. Náš tvorca trate ich pozná a využíva ich. Pretekári, ktorí chodia na viacero pretekov oceňujú práve to, že na rozličných miestach tu môžu nájsť špecifické veci.

Na Žilinské blatíčko môžu prísť ľudia s akoukoľvek kondičkou

■ SÚŤAŽ O ŠTARTOVNÉ A TRIČKO ■Už túto sobotu 23. septembra o 10:00, sa v žilinskom Lesoparku Chrasť uskutoční tretí ročník Žilinského blatíčka. Jeho organizátor Vladimír Randa vám v "jame smrti" povie, čo všetko si tento rok pre pretekárov prichystali. Pre čitateľov sme pripravili aj súťaž: Napíšte do komentára koľko pretekárov sa podľa vás zúčastnilo minuloročného preteku, a v prípade ak bude vaša odpoveď správna, vyberieme jedného z vás, ktorý získa štartovné v hodnote 20 eur a tričko zadarmo. Súťaž platí do dnešnej polnoci!

Posted by Každý Deň on 21. september 2017

Ľudia chodia z celého Slovenska?

Prvý ročník bol dosť regionálny a stále je takmer polovica ľudí zo žilinského kraja. Na registrácii však vidím, že prichádzajú ľudia z Bratislavy, Košíc, Banskej Bystrice…

Nie je tých osem kilometrov pre športových laikov veľa? Môžu byť súťažiaci za niečo vyradení?

Človek musí vždy prekážku vyskúšať. Ak ju nezdolá, musí absolvovať trestné cviky, ktoré sú v konkurenčných pretekoch fyzicky náročné. My tu dosť zľavujeme, aby človeka neodrovnali, že by už nemohol ísť ďalej. V konečnom dôsledku sa tých osem kilometrov dá prejsť.

Foto: editor

Boli prípady, že by sa niekto na pretekoch zranil?

Na pretekoch máme horskú službu, sanitku, zdravotníkov. Sme pripravení, pretože zranenia sa stávajú.. Minulý rok sme mali prípad, kedy dievčaťu vyskočilo koleno, viezli sme ju na pohotovosť. Nebolo to vážne. Ľudia väčšinou vedia, do čoho idú. My sa, samozrejme, snažíme dať aspoň slamu na miesta, kam sa ide z výšky. Vždy sa však môže niečo stať, s tým treba rátať.

Ak nejde o víťazstvo, čo si z takýchto pretekov ľudia odnášajú? Čo z toho máte vy?

Každému sa snažíme vytvoriť fyzickú nepohodu a kontra na to pohodu. Nepohoda spočíva v tom, že občas je bežec po krk v blate, mokrý, no na záver je oňho postarané, má sa kde prezliecť, má teplé jedlo. Prvé miesta mužov a žien, prípadne tímov, oceňujeme. Myslím, že väčšina pretekárov si odnáša dobrý pocit z toho, že to zvládla.

My sa snažíme vždy prispievať do daného miesta, v ktorom preteky organizujeme. Časť peňazí zo štartovného ide na obnovu lesoparku. Aj vďaka tomuto príspevku a Nadácii žilinský lesopark, sa v lesoparku vybudovali nové pomôcky na cvičenie pre verejnosť, k bezplatnému použitiu. Aj vďaka pretekom tak môžeme ďalej zveľaďovať tento priestor.

Foto: editor

Plánujete alternatívu k blatíčku?

Rozmýšľal som, čo by sa dalo robiť v zime na vodnom diele, je tam osemkilometrový okruh, ktorý by sa dal využiť. Ešte neviem. Organizovať preteky je pre nás dosť vyšťavujúce, raz do roka je to super, no venovať tomu energiu dvakrát do roka sa nedá, nemáme na to kapacity. Museli by sme zvýšiť štartovné, alebo nájsť sponzorov, ktorí by ešte viac pomohli.

V Žiline sa nám nedarí nájsť dostatok sponzorov, ktorí by vedeli finančne pomôcť. Veľa ľudí nám pomáha materiálne, výmenným obchodom, požičajú dodávku, poskytnú drevo. Sme za to vďační. Noniektoré služby sa však nedajú vyriešiť inak ako finančne.

S tým názvom blatíčko sa niečo spája? Je to také pozitívne.

Sme pozitívni ľudia, chceme, aby si ľudia užívali. Niektorí idú na výkon, ale väčšina ľudí si príde užiť deň s priateľmi a komunitou. Názov blatíčko má navodiť charakter pretekov, tému, ktorou je práve pohoda a radosť.


 

Mohlo by vás zaujímať