Asi každému sa už stalo, že otvoril chladničku a ovanul ho nepríjemný pach, hoci ani po opakovanej kontrole v nej nenašiel nič rozliate alebo rozsypané. V takomto prípade sa dôkladnému čisteniu chladničky či mrazničky už nevyhnete, aj keď ste to asi ako väčšina ľudí odkladali na neskôr. To je však chyba.
Máte správne nastavenú teplotu?
Chladničku aj mrazničku by ste mali čistiť pravidelne. Predídete tak nielen zápachu, ale aj nepríjemným prekvapeniam v podobe plesní. Povrch chladničky by ste mali umývať minimálne raz do mesiaca, zatiaľ čo také to veľké čistenie je potrebné vykonávať raz za tri mesiace. Tak isto to má aj mraznička. Dôležité je aj kontrolovať obsah chladničky a mrazničky a potraviny po záruke okamžite vyhadzovať. Kazia sa vám potraviny v chladničke dosť často? Príčinou je možno nesprávne nastavená teplota. Príliš vysoká teplota spôsobuje kazenie, príliš nízka zasa mrznutie potravín. Ideálna teplota v chladničke by mala byť 4 °C a v mrazničke zasa -19 °C. Určite záleží aj od modelu vášho spotrebiča a na teplote, ktorú jednotlivé potraviny vyžadujú.
Myslite aj na detaily
Ak sa už musíte pustiť do čistenia chladničky, pozostáva z niekoľkých krokov. Ako prvé by ste mali vybrať všetky potraviny a roztriediť ich. Ako sme spomínali, tie pokazené alebo po záruke okamžite vyhoďte, ostatné odložte na chladnejšie a tmavé miesto. Ako druhý krok chladničku alebo mrazničku odpojte z elektriny. Povyťahujte z nich všetky odnímateľné súčasti, ktorými sú napríklad police, zásuvky alebo misky. Najprv jemnou utierkou prejdite celé vnútro chladničky alebo mrazničky. Najčastejšie sa voda v chladničke zráža na zadnej stene, preto je tá najvlhkejšia a potrebuje najviac utrieť. Potom položte jednu suchú handru na spodok, aby sa do nej zachytávala voda počas čistenia. Tesnenie dverí je najlepšie prejsť vlhkou hubkou. Nezabudnite ani na odtokový kanálik – najlepšie je ho prefúknuť, napríklad pumpou na bicykel. Aj špinavý kompresor na zadnej strane chladničky potrebuje vyčistiť. Použite jemnú kefku a vysávač. Na záver očistite aj vonkajšiu časť vášho spotrebiča.
Stačí ocot a sóda bikarbóna
Postup pri čistení mrazničky je takmer identický, ale predsa je v ňom pár rozdielov. Aj z mrazničky musíte vytiahnuť všetky potraviny a odpojiť ju od elektriny, dávajte si však pozor na vyťahovanie poličiek, pretože môžu byť primrznuté. Nepoužívajte na ich vyberanie hrubú silu – radšej chvíľu počkajte. Odtekanie bude pri mrazničke trochu intenzívnejšie, ako pri chladničke, preto ju podložte mnohými savými utierkami či handrami. Ďalším krokom je počkať na rozmrazenie námrazy. Ak nemáte veľa času, môžete jej pomôcť obíjaním plastovou stierkou, prípadne kusom látky namočenom v horúcej vode, ktorý budete jemne prikladať na zľadovatené steny. Pomáha aj miska s horúcou vodou, ktorú vložíte do mrazničky a para z nej stúpajúca pomôže ľad rýchlejšie topiť. Nakoniec ešte mrazničku dobre umyte. Čo sa týka samotného čistenia, veľkým pomocníkom je v tomto prípade biely ocot, ktorý nielen dobre čistí, ale aj dezinfikuje. Ak ho ešte skombinujte so silnými účinkami sódy bikarbóny, ktorá rozpúšťa nečistoty a mastnotu, získate tak prírodný, účinný a univerzálny domáci čistič.