Dňa 10. septembra 2018 o 10:00 hod.  padne na Radnici mesta Žilina definitívne rozhodnutie, či súčasný primátor znovu zabojuje o post vedenia mesta. Nominant Smeru-SD Igor Choma je primátorom Žiliny od konca roka 2010, keď vo voľbách  s prehľadom porazil vtedajšieho primátora Ivana Harmana (SDKÚ-DS). Hlas mu vtedy odovzdalo 12 034 voličov, Harmanovi  3024 a rovnaký počet aj Patrikovi Gromovi. O štyri roky neskôr získal Choma 10 131 hlasov a opäť suverénne vyhral.

Obyvatelia Žiliny, ako aj doterajší avizovaní kandidáti na post primátora, preto zatiaľ ostávajú v neistote. Názory žilinských médií na to, či súčasný primátor bude znovu kandidovať sú rôzne. Podľa informácií, ľudia z prostredia primátora hovoria, že kandidovať nebude. Názor niektorých médií v Žiline je však opačný, primátor podľa nich kandidovať bude. Keďže komunálne voľby sa rýchlo blížia, politické strany, ale aj jednotlivci sa začali intenzívne zaoberať práve jeho možnou kandidatúrou.

Foto: Mesto Žilina

V prípade ak Igor Choma potvrdí svoju kandidatúru, jeho vyhlásenie môže značne narušiť rovnováhu síl. Medzi najvážnejších súperov úradujúceho primátora by zrejme patril Peter Fiabáne a Martin Kapitulík. Do boja o primátorskú stoličku by sa však pustil aj súčasný viceprimátor Patrik Groma, ktorý už má skúsenosti s predchádzajúcou kandidatúrou. Šepká sa tiež o riaditeľke CVČ Žirafa, mestskej poslankyni Ľudmile Chodelkovej a iných kandidátoch. Tradične rozdrobená pravicová scéna by teda Chomovi, ako prípadnému kandidátovi ľavicových strán, hrala do karát. Nie je totiž isté, či by pravý priestor, hoci aj zjednotený pod jedným kandidátom, dokázal poraziť kandidáta, ktorý je nominantom zatiaľ najsilnejšieho politického subjektu.

Viacerí občania vyjadrili pochybnosť, žeby  Smer-SD odovzdal politický priestor bez boja. Očakávania verejnosti sú preto odôvodnene naklonené myšlienke jeho prípadnej kandidatúry. Aká však bude pravda sa verejnosť i médiá dozvedia v pondelok o 10:00 na tlačovej konferencii na Radnici mesta Žilina. Z akcie budeme robiť aj LIVE prenos, ktorý bude k dispozícií na našom facebooku.

Kto ovládne Žilinu?

Zostaňte informovaní a sledujte naše správy aj na Facebooku.