Peniaze. Aj keď sa to môže zdať ako jednoduchá téma, tak je to pomerne zložité. Veď aj kvôli tomu toľko ľudí nevie s peniazmi pracovať, správne si ich rozdeliť a šetriť si na horšie časy. Základom je stanoviť si mesačný rozpočet, ktorého sa budete držať a bude zahŕňať aj odkladanie na nečakané situácie alebo veci, ktoré si chcete kúpiť. Ako si správne rozdeliť peniaze, aby ste pokryli všetky svoje náklady?
Čo je rodinný rozpočet?
Rodinný rozpočet je v podstate finančný plán vo vašej domácnosti. Podobá sa to plánu ako vo firmách, no v menšom. Nastavíte si limity na jednotlivé položky, ktoré môžete minúť za vybrané obdobie (ideálne mesiac) podľa toho, aké sú vaše požiadavky a koľko ste na to míňali v minulosti. Na čo je takýto rozpočet dobrý? V prvom rade, máte prehľad o tom, na čo a koľko míňate. Tiež je pre vás potom jednoduchšie šetrenie a plánovanie do budúcnosti. Účelom je, dostať financie pod kontrolu a vedieť si podľa toho stanoviť ciele.
Príjmy a výdavky
Ako prvé, spočítajte si osobitne všetky svoje príjmy a svoje výdavky. Vytvorte si zoznam všetkých príjmov a ak niektorý z nich dostávate len príležitostne, tak to rozrátajte na jeden mesiac. Celý príjem určí výšku vašich maximálnych výdavkov pri tom, že by ste nič neušetrili. Potom porozmýšľajte nad všetkými výdavkami. Náklady na život, na stravu, dopravu, poplatky banke aj nepravidelné výdavky, akými sú oblečenie alebo kultúra.
Všetky náklady za mesiac spočítajte a porovnajte s výsledkom príjmov. Sú výdavky vysoké? Skúste pouvažovať ako ich znížiť, napríklad každú kúpu nad 10 eur zvážte aspoň 24 hodín vopred. Nakupujte cez internet a využívajte zľavy a kupóny, môžete tak ušetriť nemalé peniaze. Držte sa aj podobných rád a ušetrite ešte viac!
Optimalizácia výdavkov a šetrenie
Keď už viete, ako na tom ste, koľko zarobíte a utratíte, tak je na rade stanovenie rozpočtu. Znovu si rozpíšte všetky svoje náklady a stanovte si ideálny stav, koľko na jednotlivé položky môžete minúť. Zabúdať netreba ani na určité percento z príjmov, ktoré by ste si mali odložiť. Aby sa ušetrená čiastka zvyšovala, tak sa môžete uskromniť a znížiť niektoré z výdavkov. Tiež môžete porozmýšľať nad tým, ako by ste mohli zvýšiť svoj príjem.
Zhodnocovanie financií
To najhoršie pre vaše finančné prostriedky je ich držať doma alebo v banke na bežnom účte. Vôbec sa tak nezhodnocujú a strácajú na hodnote. Alternatívou k investovaniu cez banku, kde sú vysoké poplatky, môže byť investovanie cez Finax. Každé jedno euro je rozložené do viac ako 10 000 dlhopisov firiem a akcií. Vklady sú chránené Garančným fondom a zhodnotenie môže byť 7 až 12 % ročne. Výborné výsledky a transparentné a prijateľné podmienky potvrdzujú skúsenosti klientov Finaxu či mnohé hodnotenia a recenzie. Nezabúdajte, že každé voľné euro z vášho rozpočtu sa môže zhodnocovať. Finax si môžete pritom vyskúšať už pri investícii hoci len 20 eur, vstupné poplatky nie sú.
Zdroj: http://www.prirodnebyvanie.sk/15-praktickych-tipov-ako-usetrit-peniaze-v-domacnosti/